Brochu, Edmond

Identity area

Type of entity

Person

Authorized form of name

Brochu, Edmond

Parallel form(s) of name

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

Identifiers for corporate bodies

Description area

Dates of existence

4 Aug 1927 - 30 Oct 1975

History

Fr. Edmond Brochu was born on 4 Aug 1927 in Colonsay, SK, to Albert Brochu and Laura Desrochers. He made his solemn profession on 4 Oct 1959 in Montreal and was ordained to the priesthood on 24 Aug 1960 in Saskatoon.

From 1960-1961, Fr. Edmond taught Pastoral Theology at Regina Cleri Major Seminary. In 1961, he moved to St. Francis Friary in Edmonton where he served in various capacities. Fr. Edmond was the assistant pastor of St. Francis Church; he taught at St. Anthony's College, Archbishop O'Leary high school, and St. Joseph's Composite high; was director of the Secular Franciscans in Edmonton. He led the Cursillo movement in Edmonton and was active in founding and maintaining the Vanier House.

In 1973, Fr. Edmond was appointed guardian of St. Francis Friary in Winnipeg and the Provincial director of the Secular Franciscans there. He was also chaplain for the Marymount Home for Girls and a team member for the Marriage Encounter Program.

Fr. Edmond died on 30 Oct 1975 in Winnipeg after an extended illness with cancer. He is buried in the Mount St. Francis cemetery in Cochrane.

Places


  • Regina, Saskatchewan. 1960-1961
  • Edmonton, Alberta. 1961-1973
  • Winnipeg, Manitoba. 1973-1975

Legal status

Functions, occupations and activities

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Christ the King Province.

Relationships area

Access points area

Occupations

Control area

Authority record identifier

CTK

Institution identifier

Rules and/or conventions used

Status

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

Language(s)

Script(s)

Sources

Brochu, Edmond. Personnel files.

Maintenance notes

  • Clipboard

  • Export

  • EAC