Showing 11 results

Authority record
Person

Puech, Leonard

  • CTK
  • Person
  • 8 Nov 1902 - 27 Apr 1984

Fr. Leonard Marie Puech was born Charles Louis Marie on 8 Nov 1902 in Malben, France. He took the habit on 7 Sep 1921 and made his solemn profession on 8 Sep 1925. Fr. Leonard was ordained in Montreal on 25 Jul 1928.

Fr. Leonard taught at various places including Montreal (1930-1931), San Antonio, Rome (1931-1934), and Quebec City (Dec 1934-Apr 1935). In the summer of 1945, Fr. Leonard was appointed Visitator General of the Province of the Holy Gospel in Mexico. From 1945-1949, he was the Definitor Provincial of that Province, and later the Custos from 1949-1951. Starting in 1954, Fr. Leonard spent much of his time preaching in Canada, USA, Mexico, and Colombia. In 1957, he was appointed Visitator General of the Province of the Holy Gospel in Mexico once more.

From 1958-1961, Fr. Leonard was the professor of theology at Regina Cleri Major Seminary. In 1961-1967, he was the Custodial Councillor and served various other roles including Vicar, Master of student priests, clerics, and brothers, Spiritual director, Rector of the Seminary, and Guardian of the friary. In 1972, Fr. Leonard moved to Vancouver and was the parish assistant and author of a weekly column on spiritual life in the BC Catholic paper.

Fr. Leonard died on 27 Apr 1984 and is buried in Oceanview Cemetery in Vancouver.

Results 11 to 11 of 11